Najít atraktivní bydlení v podnájmu je poslední dobou stále složitější. Mnoho klientů se na mě obrací s prosbou, kde a jak najít byt, ve kterém by se cítili jako doma. Mám pro vás několik tipů, které vám hledání ideálního podnájmu usnadní.

Zodpovězte majiteli veškeré dotazy o vás a vaší rodině

Nejdůležitější při získání podnájmu je získání důvěry ze strany majitele. Proto je dobré, domluvit si s majitelem osobní schůzku, na které se budete moci vzájemně poznat. Nebojte se zodpovědět na dotazy, které vám majitel položí. Máte domácího mazlíčka? Jste kuřák? Už jste někdy bydleli v podnájmu? To jsou časté dotazy, které vás jako uchazeče o byt nemusí zaskočit. Čím víc pozitivních informací o vás majitel bytu bude mít, tím větší šanci máte bydlení získat. I vy byste určitě upřednostnili solidní a stabilní nájemníky. Vaším úkolem je tedy přesvědčit protistranu o tom, že přesně takoví jste vy a k tomu budete potřebovat následujících pár věcí.

Doložte pravidelný příjem

Každý majitel bytu, který chce nabídnout svou nemovitost k pronájmu, touží po spolehlivém nájemci. Nebojte se pronajímateli ukázat, že máte stálé zaměstnání a pravidelný příjem. Vytisknutý výpis z účtu dá majiteli jasný důkaz o tom, že náklady na bydlení jste tedy schopni hradit bez problémů a včas. Když tuto informaci ještě doplníte o referenci od zaměstnavatele, máte skoro vyhráno.

Prokažte svou bezdlužnost

Nemáte na svém kontě žádné dluhy, které by později mohly vyplavat na povrch? Nejste v exekuci, nebo insolvenci? Stáhněte si na stránkách Ulov domov výpis za drobný poplatek, který to prokáže. Divili byste se, kolik pronajímatelů má právě z exekucí a insolvencí svých potenciálních nájemníků obavy.
Požádejte svého současného pronajímatele o doporučení
Stěhujete se za prací nebo hledáte větší byt pro svou rodinu? Pokud jste doteď bydleli v nájmu, poproste svého současného pronajímatele, aby vám napsal doporučení, ze kterého vyplyne, že platíte včas a že jste celkově bezproblémoví nájemníci.

Projevte o nabízenou nemovitost zájem

Pokud se vám nabízený byt skutečně líbí, nebojte se projevit svůj vážný zájem. Napište motivační dopis, ve kterém zdůvodněte, proč jste si vybrali právě tento byt a tuto lokalitu. Pokud je to možné, sdělte také svůj záměr, jak chcete v podnájmu dlouho setrvat. Pronajímatelé preferují nájemce, kteří v jejich nemovitosti zůstávají déle a oni pak nemusí zbytečně znovu procházet martýriem hledání nových nájemců.
Až půjdete na prohlídku, mějte vše výše zmíněné s sebou a na místě vše předejte pronajímateli, nebo realitnímu makléři.