Chtěli byste se stát finančně nezávislým a stále nevíte, kam investovat své naspořené peníze? Investice do nemovitosti je skvělým krokem. Nemáte svůj kapitál? Ani to nemusí být velký problém, pokud vám banky půjčí. Na počátku se to sice může zdát jako opravdu složitý proces, ale pokud si nastudujete dostatek informací, zjistíte, že je to vlastně docela jednoduché. Nečekejte však, že pokud investujete do nemovitosti, za týden si budete užívat dovolenou na Maledivách. Rozhodně nejde o rychlou cestu k bohatství. Navíc pochopitelně postupujete také určitá rizika. Pokud však máte dostatek času a trpělivosti, pojďte do toho.

Petr Šoustal

Zamyslete se nad tím, kam vlastně chcete investovat

Nemovitosti. Jasně, to jsme si již vyjasnili. Na trhu však není jen jeden jediný druh nemovitostí. Máte zájem investovat do pronájmu domů nebo bytů? V takovém případě můžete generovat příjem z pronájmu. Stejně tak můžete pronajímat také komerční nemovitosti. Další možností je koupit nemovitost vhodnou k pronájmu, tu na své náklady zrekonstruovat a následně ji prodat.

 

Zajímat se můžete také o rekreační chaty. Ty jsou vhodné pro krátkodobý pronájem. A pak je tu ještě jedna možnost. Investiční fondy pro nemovitosti. Investice do portfolia nemovitostí prostřednictvím veřejně obchodovaného trustu. Výhodou je, že odpadá jakákoliv starost o nemovitost.

 

Nejprve hodně čtěte, sledujte a vzdělávejte se

Před tím, než se do investic pustíte byste o nich měli něco vědět. Není dobré skočit do vody a teprve pak se učit plavat. Takže ještě předtím, než investujete své peníze, investujte čas do sebevzdělávání v oblasti nemovitostí. Sledujte dění na realitním trhu, pouštějte si aktivně webináře, navštěvujte nejrůznější kurzy a čtěte knihy a články. Bez porozumění trhu, zákonům a všem rizikům není dobré se do investice pouštět. Štěstí přeje připraveným.

 

Jak budete nemovitost financovat

Jedna z prvních myšlenek by pochopitelně měla být o penězích. Investovaných penězích. Nemusíte mít zrovna na účtě milion a přesto můžete investovat do nemovitostí. Vyhledejte si finančního poradce a společně s ním projděte vaše možnosti. Můžete si vzít hypoteční úvěr nebo můžete spolupracovat s dalšími investory. Projděte za pomoci odborníka opravdu všechny možnosti a najděte takovou, která je pro vás nejvýhodnější.

 

Prozkoumejte trh

Nezapomeňte na to, že před investicí je dobré dokonale znát trh nemovitostí. Víte, o které nemovitosti je v současné době v dané lokalitě opravdu velký zájem? Znáte historický vývoj cen v dané oblasti? Víte, jaký má daná oblast potenciál? Monitorujte si trh klidně i několik dlouhých měsíců. V tomto případě je opravdu lepší postupovat pomalu než udělat hned na počátku velkou chybu.

Finanční plán je důležitou součástí

Chtěli byste dlouhodobý příjem nebo naopak dáváte přednost rychlému zisku většího obnosu peněz? V každém případě je důležité si na počátku spočítat, jestli se vám to vůbec vyplatí. Kolik peněz investujete a kolik se vám za jaký časový úsek vlastně vrátí? Důležité je vědět, kolik můžete vlastně investovat, abyste neohrozili sebe. Vhodné je vytvořit si finanční plán, do kterého zahrnete opravdu vše. Od počátečních nákladů na koupi, přes financování rekonstrukce, platbu daní, pojistek a případných poplatků. Nezapomeňte také na nepředvídané výdaje, které jsou spojené s vlastnictvím nemovitosti. Vycházíte z toho stále v kladných číslech? Pak směle do toho!

 

Krok po kroku k velkým věcem

Na počátku byste měli začít zlehka. Pamatujte si, že není potřeba hned na počátku koupit celý bytový dům. Úspěch tkví v tom umět vyčkat. Ideální tedy je koupit například jen malý byt, který potřebuje drobné úpravy. A následně vám může vydělávat. Později, až budete zkušenější i v praxi, můžete vaše investice rozšířit a své portfolio zvětšovat. Začněte tedy třeba garsoniérou, pokračujte rodinným domem a až poté se pusťte do celých bytových komplexů.

 

Vybrali jste? Prověřujte!

Nikdy, ale opravdu nikdy nekupujte zajíce v pytli. Ať už kupujete byt nebo třeba dům, je třeba si vše důkladně prověřit. Je vše v pořádku v katastru nemovitostí? Prověřili jste si dostatečně technický stav budovy? Pozvali jste na kontrolu veškeré odborníky přes elektřinu, statiku a další věci? Zajímejte se opravdu o všechno. Před podpisem smlouvy by nemělo být nic, co byste o domě nebo bytě nevěděli.

 

Nebojte se požádat o pomoc

Nejste si jisti, že rozumíte veškerým smlouvám, pojištění a ani daně nejsou pro vás zrovna jednoduchou záležitostí? Nevadí. Ani když investujete, nemusíte být nutně odborníkem na všechno. Domluvte si konzultaci s právníkem, který se na nemovitosti specializuje a nechte to na něm. Stejně jako právníci vám mohou pomoci i další specialisté. Pokud nechcete ztrácet čas v administrativě, můžete si dokonce zaplatit někoho, kdo bude vaši nemovitost kompletně spravovat.

 

Nikdy to nekončí

Nákupem nemovitosti to rozhodně nekončí. Pokud jste koupili byt na investici a nyní už máte pasivní příjmy, nesmíte usnout na vavřínech. Je třeba neustále sledovat výkonnost nemovitosti. Svá rozhodnutí přizpůsobujte trhu. Je pronájem pro vás nevýhodný? Zvažte prodej nemovitosti nebo další možnosti. Vždy je nejdůležitější minimalizovat rizika.

 

Hodně štěstí na vaší cestě

Pokud jste se rozhodli investovat do nemovitostí, stojíte na počátku opravdu dlouhé cesty. Investování do nemovitostí může být ziskové a v každém případě je vzrušující. Nese s sebou však také spoustu starostí. Vždy tedy vše pečlivě plánujte a neustále se učte a vzdělávejte. Jedině tak budete v obraze a úspěšní. My vám přejeme hodně štěstí ve vaší investiční kariéře!