Chcete prodat nemovitost, ale netušíte, za jakou cenu ji nabídnout? Máte za to, že zvládnete její tržní hodnotu určit sami? To však není vůbec lehké, a ještě o něco těžší je stanovit tržní cenu, která se od tržní hodnoty značně liší.

Tři metody určování tržní hodnoty

Tržní hodnotu, v praxi se nazývá rovněž cenou obvyklou, nejčastěji určuje certifikovaný odhadce anebo renomovaný realitní makléř, který se na trhu s nemovitostmi pohybuje už dost dlouhou dobu na to, aby dokázal tento profesionální odhad učinit. Realitní makléř vám vypracuje podrobnou analýzu tržní hodnoty nemovitosti. Pro tyto účely se většinou používá porovnávací, výnosová a rovněž nákladová metoda. Abychom však docílili toho nejlepšího a nejpřesnějšího výsledku, je lepší zkombinovat všechny tři metody najednou.

Reality Šoustal

Tržní hodnota versus tržní cena

Tržní cena ovšem není to samé co tržní hodnota. Tržní cena představuje konkrétní a unikátní dohodu mezi prodávajícím a kupujícím. Z tohoto důvodu ji neodhadne ani realitní makléř ani zkušený odhadce. Dost často se stává, že tržní cena bývá velmi podhodnocená, anebo naopak příliš nadhodnocená.

Ochrana před umělým ponižováním ceny

Důležité je rovněž brát v potaz takzvanou daňovou spravedlnost, jež zabezpečuje, aby ani jeden z plátců daně nemohl být zvýhodněn či naopak znevýhodněn oproti jiným zainteresovaným plátcům daně. Navíc zjištěná neboli administrativní cena chrání stát před umělým ponižováním ceny, která vede k neoprávněnému snižování daně z nabytí ze strany účastníků v procesu převodu nemovitosti. I z tohoto důvodu tvoří základ daně z nabytí nemovitosti zejména kupní cena. Ta se následně porovnává s cenou zjištěnou či také se směrnou hodnotou, kterou eviduje finanční úřad. Onu zjištěnou cenu vám ovšem stanoví pouze odborník-znalec.

Co znamená zadlužitelná hodnota?

Pak ještě existuje takzvaná zadlužitelná hodnota. Ta představuje tržní hodnotu poníženou o takzvaný bezpečnostní koeficient, který v praxi činí zhruba 10 – 20 % z tržní hodnoty nemovitosti. Výše zadlužitelné hodnoty je pak poskytována bankami žadatelům o hypotéku.

Cenu nemovitosti ovlivňuje hned několik významných faktorů

Obrátíte-li se na realitní kancelář, má to hned několik výhod. Díky zkušenému realitnímu makléři můžete prodejem nemovitosti získat až o stovky tisíc korun víc, než kdybyste se pokoušeli prodat nemovitost sami. Často se totiž stává, že klienti si stanoví odhad ceny za prodej sami, ale tato cena je mnohem nižší, než za jakou by ji mohli prodat ve skutečnosti. Cenu nemovitosti ovšem ovlivňují nejrůznější faktory. Proto je zapotřebí nemovitost na prodej řádně připravit a toho se chopí realitní makléř. Připraví pro vás profesionální prezentaci, která zahrnuje například úklid domu či bytu, který chcete prodávat, zároveň rovněž nemovitost profesionálně nafotí a natočí, aby byla připravená k prezentaci na webových stránkách i sociálních sítích. Součástí prezentace je i takzvaný 3D scan nemovitosti, který potenciálním zájemcům nabídne virtuální prohlídku celé nemovitosti. V neposlední řadě je ovšem také důležité interiér vhodně nazdobit, vydekorovat, aby pro potenciální zájemce vypadal lákavě. A samozřejmě je žádoucí vytvořit kvalitní, čtivou a zajímavou nabídku nemovitosti tak, aby zaujala. Podstatné je i vhodně reklamu umístit a zacílit.

Z těchto všech důvodů je záhodno přizvat si k prodeji nemovitosti odborníka, který vám bude ve všem nápomocný.