Provize realitních makléřů je téma, které vzbuzuje emoce. Spousta lidí se pozastaví nad tím, kolik peněz z prodeje nemovitosti by mělo zaplatit realitní kanceláři a raději si nemovitost chce prodat na vlastní pěst. Málokdo si však uvědomí, kolik práce musí realitní kancelář udělat, aby makléř úspěšně prodal dům. Víte, co všechno zahrnuje provize? A co díky ní vlastně získáte?

Petr Šoustal

Co je to provize?

Je to vlastně cena za služby. Výše se tak většinou odvíjí od služeb, které jsou zahrnuté v ceně. Záleží na tom, jakou má nemovitost hodnotu i odhadované množství práce.

Průměrná provize pro makléře

Obvykle si realitní makléři říkají od 4 až 6 % z prodejní ceny nemovitosti. Ano, můžete natrefit na makléře, který po vás bude žádat méně. Znamená to však pravděpodobně, že takový makléř odvede také méně práce. Nebo jeho práce nebude tak kvalitní. Je to jako všude jinde. Podezřele nízká cena není jen tak. V případě, že narazíte na nízkou provizi není od věci se hned na počátku informovat, jaké služby za tuto cenu můžete očekávat.

 

Není to však černobílé. Pokud například prodáváte nemovitost v hodnotě do 800 tisíc korun, byla by provize opravdu nízká. Z takové částky by realitní makléř nedokázal zaplatit běžně účtované služby. Z toho důvodu je obvykle udávaná minimální výška provize. Často jde o 50 tisíc korun.

 

Připočtěte ještě DPH

Součástí provize je také platba DPH. Myslete tedy na to, že k danému procentu provize je nutné si připočítat ještě 21 % DPH. Vždy se tedy ujistěte, zda realitní makléř uvádí provizi již včetně DPH nebo bez DPH. Jedině tak nebudete na závěr překvapení.

Peníze nejsou jen pro makléře

Mysleli jste si, že celá částka provize zůstane jako výdělek realitnímu makléři? V tom se však velmi pletete. Makléři obvykle z provize hradí například reklamu nebo propagační fotografie či videa. Kvalitní makléř na sebe při prodeji nemovitosti převede veškeré starosti. Bude se zabývat legislativou a také vám najde vhodného právníka. Bude se zabývat veškerým marketingem potřebným k prodeji. Připraví kvalitní a poutavé texty, zajistí home-staging a fotografie, video nebo počítačovou prezentaci. Někdy vytvoří makléř i samostatnou webovou stránku nemovitosti. Navíc vaši nemovitost dostane na všechny možné portály, kde se nemovitosti nabízí.

 

Jaké služby obvykle makléř v rámci provize nabízí?

Již jsme zmínili některé ze služeb, které makléř musí hradit ze získané provize. Pojďme se tedy podívat, co všechno je obvykle součástí služeb.

 

  • Profesionální odhad ceny nemovitosti, prověření právního stavu, kompletní dokumentace k nemovitosti.
  • Home staging a fotografie od profesionála, videoprohlídka a popis nemovitosti, virtuální prohlídka, webové stránky nebo minimálně inzerce na nejrůznějších portálech.
  • Komunikace se zájemci a vedení prohlídek nemovitosti.
  • Analýza průběhu prodeje a informování majitele.
  • Příprava profesionální smlouvy, zařízení podpisů.
  • Převod nemovitosti a peněz.

 

Provize se platí vždycky

Už jste někdy slyšeli, že některá realitní kancelář nebo makléř nechtějí provizi? To by znamenalo, že svou práci dělají zcela zdarma. A buďte si jistí, že zadarmo dnes nikdo nepracuje. Pokud tedy realitní makléř tvrdí, že po vás provizi nebude chtít, pak ji pravděpodobně naúčtuje kupujícímu. V podstatě to však pro vás bude stejné. Dům se kupujícímu prodá za větší peníze, vy však dostanete jen smluvenou částku.

 

Jak to chodí u pronájmu

Nemovitosti se pochopitelně nejen prodávají, ale také pronajímají. Víte, jakou provizi si realitní makléři říkají v tomto případě? Obvykle provize dosahuje výše 1-2 násobku měsíčního nájemného bez DPH. Jestliže tedy chcete pronajmout byt za 20 000 Kč měsíčně, může po vás realitní makléř žádat provizi až 40 000 Kč bez DPH.

Kdy je čas zaplatit provizi

Není obchod, není provize. Realitní makléř má tedy na provizi nárok až poté, co se obchod uzavře. Přesně řečeno ve chvíli, kdy vy jakožto prodávající dostanete na svůj účet peníze z prodeje nemovitosti. Někteří makléři žádají provizi předem, při podpisu kupní smlouvy. Vždy se tedy informujte o tom, kdy bude požadovaná provize a na datum případně nepřijímejte.

 

Můžete prodat i sami

Pokud se vám i přes veškeré informace nechce platit realitnímu makléři provizi, můžete se pustit do prodeje nemovitosti sami. Určitě však počítejte s tím, že vás to i tak bude něco stát. Budete potřebovat odhad ceny nemovitosti a pravděpodobně i někoho, kdo vám pomůže s vytvořením prodejní smlouvy. Ani koordinace převodu peněz není jednoduchá a zadarmo. Prodej nemovitosti opravdu není jednoduchá záležitost. Lze napáchat spoustu chyb, ze kterých vzniknou nepříjemnosti. Navíc si uvědomte, že vás prodej nemovitosti bude stát spoustu času. Při samoprodeji budete muset komunikovat se zájemci, provádět je po nemovitosti a odpovídat jim na veškeré dotazy.