Každý majitel bytu chce při prodeji utržit co nejvíce. Víte, podle čeho se určuje tržní hodnota nemovitosti a co její hodnotu ve finále nejvíce ovlivňuje?

Cena bytu je ovlivňována nejrůznějšími faktory

Máte zájem prodat svůj byt a chcete na prodeji co nejvíce vydělat? Poradím vám, jak nastavit smysluplnou cenu, za kterou se byt prodá rychle a finančně nejlépe.
Cena bytu je ovlivněna mnoha faktory. Byt v osobním vlastnictví je možné oproti družstevnímu bytu jednoduše hradit hypotékou, ale jeho cena bývá vyšší až o pět procent. Při ocenění nemovitosti hraje roli jeho dispozice, orientace, umístění v domě apod. Proto vám nastíním, jak se tyto faktory mohou promítnout do ocenění té vaší nemovitosti.

Uspořádání bytu

Byty, které mají skvělé uspořádání, to znamená, disponují balkony či terasami, mají neprůchozí pokoje, oddělenou koupelnu od toalety a disponují vlastním garážovým stáním, patří mezi nejlépe hodnocené. Potíž nastává tehdy, pokud koupelna nemá dveře na chodbě, ale do některého z pokojů. Nevýhodou je také velká chodba, která zabírá nevyužité místo a není možné do ní instalovat vestavné skříně. Vysoké stropy jsou výhodou, mohou přidat i pět procent ceny. Současně ale platí, že vysoké stropy zvyšují náklady na vytápění a mohou být brány některým z potencionálních kupců i jako nevýhoda. Pokud je v domě méně bytů, objekt je třeba jen čtyřpatrový, zvýší se cena až o tři procenta.

Dispozice bytu

Hodnotu bytu ovlivňují i zdánlivé maličkosti. Výhodou je, pokud je byt orientovaný na jih. Tím získáte k dobru tři až pět procent, oproti stejnému bytu orientovanému na sever. Dobrou stranou je podle developerů i západ. Pokud má byt špatný výhled, snižuje se jeho hodnota o pět procent. O dalších deset procent se může snížit jeho hodnota, pokud je výhled do vnitrobloku.

Umístění v domě

Nejvíce hodnoceny jsou byty ve vyšších patrech. Naopak byty v přízemí, zvýšeném přízemí, nebo v suterénu, snižují svou hodnotu až o deset procent. Problém může nastat i u bytů v posledním patře. Zvláště starší nemovitosti, kde není rekonstruovaná střecha, automaticky snižují hodnotu těchto bytů o značnou část, z důvodu obav protékající střechy. Výjimku tvoří byty v podkroví, které představují neomezené možnosti v dispozici a také nabízejí romantická zákoutí s přiznanými trámy. Dobře uspořádané podkrovní byty mohou mít vyšší hodnotu. Pro byty ve vyšších patrech je ale klíčové, zda jde o dům s výtahem. Pokud máte byt ve třetím a vyšším patře bez výtahu, odečtěte si z ceny byty nejméně pět procent.
Pro správné ocenění vašeho bytu se na mě neváhejte obrátit. Domluvíme si osobní schůzku, na které vám určím tržní hodnotu nemovitosti, a můžeme se domluvit na další spolupráci při prodeji vašeho bytu.