Provize je téma, které hýbe světem realit. Kolik jako prodávající nakonec zaplatíte makléři, který se postará o bezproblémový prodej vašeho bytu či domu?

Zaplacení provize se zkrátka nevyhnete

Při prodeji nemovitosti je odměnou každého makléře provize. Jak vysoká by měla být a co všechno si makléř za své služby účtuje? Provize je téma, které je velmi diskutované a názory se značně liší. V poslední době je provize mezi veřejností považována za jakéhosi strašáka. Na realitních serverech je zdůrazňováno, kolik klient ušetří, protože neplatí provizi. Ale skutečně ušetří?

Co je provize

Provize je smluvní odměna za sjednaný obchod. A co je sjednání obchodu? Jde o proces, který je zajištěn smlouvou o zprostředkování nebo o obchodním zastoupení a je upraven v občanském zákoníku.
Nárok na provizi má realitní makléř ve chvíli, kdy dojde ke sjednání obchodu mezi realitní kanceláří / makléřem a klientem. Výše provize je stanovena pevnou částkou, nebo procentem z hodnoty obchodu. Jde o klasickou odměnu za práci makléře a úhrada nákladů vynaložených na ocenění nemovitosti, prověření a řešení jejího právního stavu, přípravu nemovitosti k prodeji, marketing, právní servis, poprodejní servis a odborné služby.

Co obnáší práce makléře při prodeji nemovitosti

Makléř se stará o prodej nemovitosti. Nejde pouze o vyvěšení inzerátu na internet. Dobrý makléř se o své klienty stará průběžně. Podává informace o sjednaných schůzkách, jak se nemovitosti daří na trhu realit a co je dobré udělat pro rychlejší prodej. Klíčem k oboustranné spokojenosti je důvěra, kterou si makléř musí u svých klientů nejdříve vybudovat. Získat důvěru klienta není jednoduché. Obzvláště v případě, kdy se klient již jednou „spálil“ a na makléře pohlíží skepticky. Makléř musí ovládat špetku psychologie, umění jednat s lidmi, být empatický, profesionál a zajistit klientovi pocit bezpečí a pohodlí. A to je přidaná hodnota makléře pro klienta.
Makléř svým klientům předává svou odbornost, znalost, spolehlivost a zodpovědnost. Dobrý makléř klienta provede celým procesem obchodu, o všech krocích jej informuje, vše potřebné mu vysvětlí, se vším pomůže a poradí, zajistí právní servis a veškeré listiny.

Prodejem nemovitosti práce makléře nekončí

Po podepsání kupní smlouvy práce makléře rozhodně nekončí. Ještě jsou zde další úkony, které jako dobrý makléř musí splnit. Například se jedná o poprodejní servis. Jde o předání nemovitosti, může nabídnout zajištění přepisu energií, případně i vypracování daňového přiznání. A to je opět něco navíc.