Víte, jaký rozdíl je mezi prodejní a nabídkovou hodnotou nemovitosti? Prozradíme vám zásadní rozdíl a poradíme proč je dobré tyto pojmy rozlišovat. Zvláště tehdy, pokud se chystáte pro nákup nebo prodej.
Rozdíl mezi nabídkovou a tržní cenou může být značný rozdíl. Pokud nemovitost nabízíme za cenu, ještě to nemusí znamenat, že se za tuto cenu opravdu prodá. Nejdříve je nutné pochopit rozdíl mezi nabídkovou a tržní cenou.

V čem spočívá nabídková cena

Nabídková cena je cena, kterou navrhneme ať už sami, nebo za pomoci realitního makléře. Za tuto cenu se budeme snažit nemovitost nabídnout potencionálním zákazníkům. Pokud se jako majitel rozhodnete, že chcete svůj byt prodat za 10 miliónů, i když se sousední totožný byt prodává za polovinu, zkusit to jistě můžete. S největší pravděpodobností se však neprodá. Nabídková cena v inzerci nemusí odpovídat reálné prodejní ceně.

V čem spočívá tržní cena

Tržní cena se často označuje jako prodejní cena. Na té se majitel dohodne s kupujícím. Kupující zaplatí vyšší cenu, než je na trhu běžné, jen pokud je ochoten zaplatit cenu zvláštní obliby. Obvykle má k tomu osobní důvod, aby koupil nemovitost za vyšší cenu. Při stanovení nabídkových cen se proto používá spíše obvyklá tržní cena, kterou jsou ochotni akceptovat i další kupci a není nadhodnocená.

Důležité je, orientovat se na trhu nemovitostí

Pokud se rozhodujete pro prodej nemovitosti, je dobré si udělat obrázek o tom, které nemovitosti se prodali a které se za určitou částku inzerují již několik měsíců. Nadhodnocené nemovitosti plošně zvyšují ceny nemovitostí. Pokud prodáváte nemovitost, abyste z prodeje financovali nákup jiné, za vyšší cenu ji prodáte, až ceny nemovitostí stoupnou a za vyšší cenu pak také koupíte novou.

A jak se stanovuje obvyklá tržní cena?

Pokud se rozhodujete pro prodej nemovitosti a chcete utržit co nejvíce peněz, pak je dobré sledovat realitní trh a určit cenu na úrovni tržní ceny. Při stanovení obvyklé tržní ceny se nebojte obrátit na mě. Orientuji se na trhu s nemovitostmi, umím odhadnout vývoj cen, potenciál vaší nemovitosti a pracovat s cenou zvláštní obliby. Proto si nechte poradit. Při stanovení reálné tržní ceny ode mě získáte odhad nemovitosti zdarma.