Sháníte dům nebo byt a nevíte, jak probíhá prohlídka před koupí nebo nájmem? Přiblížíme vám, jak taková prohlídka vypadá a na co je dobré se během návštěvy vyhlédnuté nemovitosti zeptat.

 

Vedou individuální prohlídky

 

Většinou majitelé nemovitostí nebo jejich zástupci z realitní kanceláře pořádají individuální prohlídku. V takovém případě se domluvíte na datu a čase, kdy si nemovitost půjdete prohlédnout. Na prohlídce jste pak sami a máte dostatek času si nemovitost projít a zeptat se na všechny otázky. Případně se volí prohlídkové dny, kdy je realitní makléř nebo majitel k dispozici a vy si nemovitost můžete projít. Existují také kolektivní prohlídky, kdy je dům nebo byt představený větší skupině zájemců.

Petr Šoustal

Na co se zaměřit při prohlídce

Vždy se ujistěte, zda vše odpovídá tomu, co bylo uvedené v inzerátu. Pokud máte vážný zájem, vyzkoušejte zda fungují veškerá okna a dveře. Důležité je zkontrolovat také zdi. Nejsou na nich praskliny nebo nějaké fleky? Není byt nebo dům plesnivý? V případě domu je vhodné se soustředit také na okapové svody a střechu. Ptejte se na všechno, co vás zajímá. Důležité jsou informace o tom, kdy a jakým způsobem byl například dům rekonstruovaný. Pochopitelně nejzásadnější je technický stav objektu a jeho stáří. Nezapomeňte zjistit také stav elektroinstalace a rozvodů vody či odpadů.

 

Pokud jste ještě nezjistili, jak je to s právní věcí, je na prohlídce nejvyšší čas to zjistit. Jaký typ vlastnictví nemovitost má? Je na ní nějaké zástavní právo nebo věcné břemeno? Jde o informace, které by měl sdělit sám prodejce, ale pokud tak neučiní, určitě se na ně zeptejte sami.

 

Co když si nemovitost pronajímám?

V případě pronájmu je důležitá hlavně doma pronájmu. Jak dlouho majitel plánuje nemovitost pronajímat? Jak je řešené vytápění a ohřev vody? Na jak dlouho se bude podepisovat nájemní smlouva a jaká je výpovědní doba? Znát byste měli také výši vratné kauce a řešení platby za energie. Jsou energie započítané v nájmu nebo se budou převádět na nájemce? Jak vysoké měsíční poplatky můžete čekat?

 

Dobré je také zjistit, zda je možné například vyměnit zámek u vstupních dveří a zda je možné dělat v bytě nebo domě částečné úpravy. Tedy například pověsit si police, vymalovat a podobně. Pokud máte domácí zvíře, je důležité se dohodnout také na tom, zda není problém ho v nemovitosti mít. V případě kuřáků je vhodné se informovat, zda je nemovitost kuřácká. Pokud je v době prohlídky v bytě nebo domě nějaké vybavení, zeptejte se, zda je součástí nájmu. U bytu je ideální ještě zjistit, zda k němu náleží sklep a kde jsou popelnice. Nezapomeňte se také zeptat, jak to funguje ve společných prostorách a kdo je uklízí.