Za poslední dobu velmi výrazně vzrostly ceny reality a to nejen v Uničově. Situace na trhu je však výrazně jiná, než byla kdy v minulosti. Nejen, že výrazně zdražily hypotéky, ale také stavební materiál, kterého je navíc nedostatek. K tomu vysoká inflace a čím dál tím vyšší ceny energií. Kupující tak stojí před nelehkou otázkou. Je opravdu vhodná doba investovat do nemovitostí? Zvládneme to? A jak na tuto situaci máte reagovat jako prodávající?

 

Poptávka po hypotékách klesá

 

Ačkoliv v posledních dvou letech byla poptávka po hypotékách opravdu vysoká, nyní velmi výrazně klesá. S ní pochopitelně klesá i zájem o koupi nemovitostí a je jedno, zda jde o byty nebo domy. Přestože kupující nyní nemají tak velký zájem o koupi, ceny realit stále neklesají. Tedy alespoň všeobecně.

 

V současné době mají kupující zájem spíše o levnější rality. Hodnotnější domy a byty často zůstávají v nabídce realitních kanceláří delší dobu a kupující jsou nuceni zlevňovat, aby v konkurenci prodejců uspěli. Důvodů je hned několik. Ten, kdo má hotovost, raději kupuje jako investici levnější reality. A ti, kteří chtějí hypotéku na ni často nedosáhnout. Když ano, tak není tak vysoká, aby si mohli pořídit dražší reality.

Petr Šoustal

Je tedy vhodné prodávat?

 

Ideální je dobře zvážit situaci a nutnost prodeje. Vhodné je si nejprve zjistit cenu, za jakou by bylo reálné vaši nemovitost prodat a pak se rozhodnout, zda je to pro vás přijatelné. Možná vás hodnota vaší nemovitosti překvapí a můžete ji zkusit prodat i v této nepříznivé době. Počítejte však s tím, že čím vyšší cena, tím bude pravděpodobně déle trvat, než si vaše nemovitost najde nového majitele.

 

Podle Českého statistického úřadu je nejvyšší zájem o koupi na jaře. Právě proto každoročně na jaře stoupají také ceny. Je to logické. Lidé si chtějí užít novou nemovitost v teplejších měsících, které jsou také vhodnější pro případnou rekonstrukci. Navíc fotografie nemovitosti jsou také mnohem hezčí na jaře nebo v létě než v zimě.

Není lepší si nemovitost nechat?

 

Zvažte, zda je nutné vaši nemovitost hned prodávat. Vzhledem k tomu, že mnoho zájemců nyní nedosáhne na hypotéku se uchylují k pronájmu. Zájem je nejen o byty, ale také o pronájem domů. Pro vás to má výhodu, že budete mít z nemovitosti pasivní příjem. Pokud tedy nepotřebujete ihned peníze pro koupi jiné nemovitosti nebo například pro vypořádání majetku, je vhodnější řešení nechat alespoň prozatím nemovitost vydělávat. Ostatně k prodeji se můžete rozhodnout později.

 

Všeobecně ceny nemovitostí stále rostou, a i kdyby došlo k nějakému snížení současných cen, nebude tak výrazné, aby se vám nevyplatilo s prodej počkat a prozatím využívat peníze z pronájmu. Vždy je však důležité si dobře spočítat výši nájemného. Ideální je udělat si průzkum trhu. Podívejte se, za kolik se pronajímají podobné domy či byty ve vašem okolí. Navíc existují i online kalkulačky, které vám jednoduše spočítají ideální cenu pronájmu.