Ceny nemovitostí za poslední rok stále rostou a stejně tak se zvyšuje úroková sazba hypoték. Mnozí zájemci o koupi nemovitosti nyní mají potíže na hypoteční úvěry dosáhnout nebo nedosáhnout na takovou finanční injekci, kterou by na koupi nemovitosti potřebovali. Důsledkem je nižší zájem o nemovitosti.

 

Změny se projevují od počátku roku

 

Již v prvním kvartále letošního roku se začaly projevovat změny, které zapříčinily nejen zvyšující se úrokové sazby hypoték, ale také nárůst cen energie a vysoká inflace. Všechny tyto skutečnosti se pochopitelně projevují také na ceně stavebního materiálu a práce. Ačkoli mají tedy mladé rodiny o vlastní bydlení zájem, ze svého záměru často vlivem souhry těchto faktorů ustupují. Zatímco v loňském roce měl o koupi domu nebo bytu zájem rekordní počet lidí, v letošním roce je tendence spíše klesající.

 

Petr Šoustal

Jak to bude s cenami bytů a domů

 

Menší zájem o nemovitosti se pravděpodobně v brzké době projeví také na jejich cenách. Ty tak porostou už jen mírně nebo neporostou vůbec. Někteří odborníci se domnívají, že by ceny vlivem všech faktorů mohli začít v druhé polovině letošního roku dokonce klesat. Ačkoli se dají předpokládat nižší ceny nemovitostí, získat hypotéku stále nebude lehké a případná rekonstrukce bude stále nákladná.

 

Přesně však vývoj situace nedokáže nikdo určit. Zásadní vliv bude mít podle odborníků další vývoj ruské invaze na Ukrajině. A samozřejmě také Česká národní banka, která by mohlo snížit sazby a případně také uvolnit pravidla pro pořizování hypoték. S tím však centrální banka zatím spíše nepočítá.

 

Většina zájemců se tak pravděpodobně přeorientuje a bude mít zájem o nájemní bydlení. To však bude právě díky většímu zájmu pravděpodobně zdražovat. Zvláště to bude platit ve velkých městech, kde jsou pochopitelně ceny nemovitostí vyšší a vlastní bydlení je tak v těchto oblastech ještě méně dostupné než v ostatních regionech. Předpokládá se, že v následujících dvou letech vzrostou ceny nájmů až o 20 %. Nárůst by však neměl být skokový.