Na počátku července 2024 vstoupil v platnost nový stavební zákon, který s sebou přinesl spoustu změn. Jde o změnu struktury stavebních úřadů, digitalizaci stavebního řízení a zkrácení jeho doby. Stavební zákon nově také ruší územní řízení a upravuje platnost stavebního povolení. Těžší bude také legalizovat černé stavby.

Struktura stavebních úřadů

Jakožto stavebníci nemusíte mít obavy. Stejně jako doposud budete moci vyřizovat stavební povolení na městských nebo krajských úřadech. Nově však bude zřízen také Dopravní energetický stavební úřad, který by měl povolovat stavby přehrad, dálnic, vysokorychlostních tratí nebo elektráren s určitou kapacitou. Většina staveb však zůstane v kompetenci obecních stavebních úřadů.

Nový stavební zákon

Bude se digitalizovat

Stejně jako všude i ve stavebnictví se vše digitalizuje. Nový stavební zákon má za cíl digitalizovat stavební řízení. V současné době však mohou stavebníci stále podávat žádosti ve fyzické podobě, ale dokumentace musí být již digitálně nahrána do systému stavebních úřadů. Cílem je zjednodušit proces podávání žádostí a zvýšit efektivitu řízení. V současné době by měl již plně fungovat portál stavebníka. Nyní tedy má každý možnost, zda podá žádost fyzicky nebo digitálně. Projektová dokumentace však musí mít digitální podobu vždy.

Získávání závazných stanovisek

Díky novému stavebnímu zákonu bude mít stavebník možnost nechat si závazná stanoviska vyžádat stavebním úřadem. Mělo by to zkrátit dobu trvání stavebního řízení. Závazná stanoviska jsou nově součástí jednotného environmentálního stanoviska, tedy jednoho dokumentu. Zavádí se také koordinované závazné stanovisko, které sníží počet dokumentů potřebných k povolení  stavby. V praxi to znamená, že místo několika dokumentů od několika orgánů, budete potřebovat jen jeden dokument.

Odhad ceny nemovitosti

Vyplňte prosím několik základních údajů o nemovitosti a rád vám zpracuji její cenový odhad.

Ruší se územní řízení

Nově stavebníci od 1. července nemusí podávat samostatnou dokumentaci pro územní rozhodnutí. Dokumentace pro územní řízení však bude moci být nadále použitá, ale bude třeba ji nově doplnit o konstrukční a architektonické řešení.

Omezení čas na stavbu

Máte stavební povolení a se stavbou nespěcháte? Podle nového zákona to nepůjde. Je zavedena pevná doba platnosti stavebního povolení. A to dva roky od právní moci rozhodnutí a deset let na dokončení stavby. Pokud se do té doby nepodaří dokončit stavbu, bude potřeba získat dodatečné povolení. Cílem je zamezit stavbám, které stavebníci nikdy nedokončí.

Povolení dodatečně? Těžko

V České republice se vesele staví bez povolení. Nebyl totiž problém povolení dodatečně získat. Často to využívali ti, kteří postavili dům o patro vyšší nebo moc blízko sousedního objektu. Úřad obvykle povolení dodatečně vydal i přes porušení pravidel. Nově bude moci stavba dodatečné povolení získat jen v případě, že nebude potřeba rozhodnutí o povolení výjimky z požadavků na výstavbu. Pokud bude žádost o legalizaci černé stavby zamítnuta, nepůjde již znovu žádat. Navíc musí být žádost podaná ve lhůtě 30 dnů od zahájení řízení o odstranění stavby. Pokud tuto lhůtu stavebník nestihne, nikdy už se mu nepodaří povolení získat. Dodatečné povolení bude dražší. Správní poplatek o povolení jednoduché stavby činí od počátku července 5 tisíc korun. Dodatečné povolení stojí čtyřikrát tolik. U ostatních staveb to je 30 tisíc. Kromě toho bude nutné zaplatit také pokutu, které se také zvýšili. Za realizaci stavby bez povolení může úřad nově uložit pokutu až do výše dvou milionů korun.

Uvažujete o prodeji nemovitosti?

Rád vám nabídnu své profesionální a zodpovědné realitní služby.

Nově by také mělo být snadnější se zbavovat černých staveb. Obce už totiž nepotřebují na odstranění peníze ze svého rozpočtu. Nově by měl finanční prostředky na výkon rozhodnutí poskytnout stát. Stát pak finance bude vymáhat po samotném stavebníkovi černé stavby. Výkon navíc může být prováděný formou exekuce. Jestliže tedy majitel černou stavbu neodstraní, může být odstraněna exekučně.