Hypotéka je nejčastější způsob financování nového bydlení. V současné době však není vůbec jednoduché na hypotéku dosáhnout a splnit si tak sen o vlastním bydlení. Naštěstí však klasický hypotéka není jediným možným řešením, jak na vlastní bydlení získat finance. Pojďme se podívat, jaké jsou další možnosti.

Prodej jiné nemovitosti

 

Zřejmě nejjednodušším způsobem, jak získat finance na nové bydlení, je prodej jiné nemovitosti. Není tajemstvím, že pro prodávající je navíc zájemce s hotovostí mnohem lákavější než člověk, který čeká na hypotéku. Prodávat nemusíte jen dům nebo byt. Nabízí se možnost prodeje zahrádky nebo například garáže. Tak získáte alespoň nějaký základní kapitál pro koupi nové nemovitosti. Ne všichni však mají možnost prodat nemovitost. Pak se nabízí další možné varianty.

Petr Šousal

Stavební spoření a jeho možnosti

 

Peníze na stavebním spoření se sice nehodnotí nějakou závratnou rychlostí, ale díky stavebku máte skvělý základ na koupi nemovitosti. Důležité je spořit alespoň dva roky a naspořit alespoň 30 % z cílové částky. Pak si můžete požádat o hypotéku ze stavebního spoření, případně o účelovou půjčku n a bydlení. Výhodou tohoto úvěru je pevný úrok po dobu trvání. Případně lze ještě využít překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Počítejte však s tím, že s tímto produktem sice můžete ihned investovat, ale později musíte také splnit kritéria, a tak budete splácet spoření i půjčku zároveň.

 

Možnost státní podpory

 

Jestliže je vám méně než 40 let a nejste ještě vlastníkem nebo spoluvlastníkem nějaké nemovitosti, může vám pomoci i stát. Nabízí totiž program Vlastní bydlení, kde je půjčka s úrokem 2, 49 %. Pokud potřebujete modernizovat bydlení, lze si půjčit až 750 tisíc korun, na pořízení bytu až 3 miliony korun a na výstavbu nebo koupi rodinného domu dokonce o půl milionu více. Žádat však smí jen manželské páry, případně samoživitelé a nesezdané páry pečující o dítě mladší 15 let.

 

Ještě je tu americká hypotéka

 

Pokud nezbude jiná možnost, můžete využít americkou hypotéku. U té nemusíte dokládat účel využití. Banky vám poskytnou částku v řádu milionů korun, splatnost je většinou do 20 let. Bohužel však v tomto případě bývá poměrně vysoká úroková sazba.

 

Co, když si nevyberu

 

Pokud se vám ani jedna z možností nezamlouvá nebo zkrátka není pro vás dosažitelná, můžete ještě přemýšlet nad družstevním bydlením. V takovém případě koupí vámi zvolenou nemovitost družstvo a vy máte výluční právo užívání a stanete se členem družstva. Musíte také uzavřít smlouvu o nájmu k družstevní nemovitosti na dobu neurčitou. Převod do osobního vlastnictví pak můžete realizovat podle stanov družstva. Je však nutné uhradit zbytek úvěru, který vám družstvo poskytlo. I v tomto případě však musíte mít našetřený základní vstupní kapitál. Družstva většinou žádají alespoň 20 % z kupní ceny nemovitosti.