Vlastníte dům, byt nebo pozemek, který jste se rozhodli prodat? Budete potřebovat odhad ceny nemovitosti. Samozřejmě se odhad využívá také v jiných situacích. Vyžádat si ho mohou banky, soudy nebo finanční úřad. Odhad ceny nemovitosti je potřeba například také při rozvodu nebo dědickém řízení, kdy je potřeba rozdělit majetek. Odhad nemovitosti však není vždycky stejný. Lišit se může z pohledu soudního znalce, banky a realitního makléře.

 

Petr Šoustal

Odhad pro soud nebo finančák

Pokud po vás chce cenu nemovitosti soud, pak je třeba oslovit soudního znalce a vyžádat si od něj znalecký posudek. Nikdo jiný vám ostatně takový posudek vydat nemůže. Soudní znalce jmenuje ministerstvo financí nebo soudy. Soudní znalec určuje cenu nemovitosti podle tabulek, které se nemusí shodovat s tržní cenou.

 

Služeb znalce využijete také v případě, že po vás odhad ceny nemovitosti bude vyžadovat finanční úřad. Často ho vyžaduje při odvodu daně z nabytí nemovitosti.

 

Pokud vás zajímá cena takového odhadu, může stát zhruba kolem 5 tisíc korun. Může to být méně a naopak za dům to může být i více. Cena se totiž odvíjí od stanoveného ceníku a velikosti nemovitosti. Čím větší dům, tím vyšší cena.

Odhad při rozvodu nebo dědictví

V případě rozvodu není vždy potřeba využívat služeb soudního znalce. Jestliže majetkové vypořádání neřeší soud, můžete využít služeb realitního makléře. Ten provede odhad ceny nemovitosti a pokud budete mít zájem, tak také zařídí její prodej. V případě, že makléři svěříte prodej domu, nabídne vám často odhad nemovitosti zdarma jako bonus ke svým službám.

 

Stejně tak při dědickém řízení budete potřebovat odhad pro notáře. V dnešní době není nutné se obracet na soudního znalce a postačí posudek od realitního makléře.

 

Cena se v tomto případě může lišit podle ceníku jednotlivých realitních kanceláří. Zpravidla je však odhad levnější než ten soudní. Odhad ceny bytu začíná zhruba na 1500 korunách. Za dům pak zaplatíte od 3 tisíc více. Jak již bylo řečeno, pokud však bude realitka rovnou dům prodávat, může být odhad ceny součástí balíčku všech služeb.

 

Odhad ceny nemovitosti od realitních expertů je navíc přesnější a reálnější než soudní odhad. Je to proto, že soudní znalci se řídí předem danými tabulkami, kdežto odborník na reality bere při určování ceny v potaz současnou situaci na trhu realit, lokalitu, exkluzivitu nabízené nemovitosti, ale také způsob vytápění, příslušenství nebo rekonstrukce.

 

Potřebuji hypotéku, musím mít odhad ceny

Jestliže potřebujete získat hypotéku, budete potřebovat takzvaný bankovní odhad ceny nemovitosti. Tehdy se nebudete obracet ani na soudního znalce ani na realitky. Odhad zajistí specialista z banky nebo vám poskytne přehled spolupracujících odhadců. V dnešní době je možný také online odhad, kdy banka odhadne cenu na dálku na základě kalkulačky. Mějte na paměti, že odhadní cena banky může být nižší než kupní cena.

 

V případě určení ceny bankou budete potřebovat dokumentaci k nemovitosti. Jde zpravidla o nabývací titul, list vlastnictví, výměry nemovitosti a návrh kupní smlouvy. Cena se v tomto případě vypočítává porovnávací metodou s tržními cenami nemovitostí v dané lokalitě.

 

Odhad vás bude v takovém případě stát asi 4 až 6 tisíc korun v případě bytu, u domu to může být zhruba o tisíc korun více. Za odhad pozemku je to naopak méně, komerční objekty vás vyjdou na větší částku. Některé banky však nabízí odhad zdarma jako bonus k uzavření smlouvy.

Chci prodat, potřebuji znát cenu

Samozřejmě, že tržní odhad nemovitosti je třeba znát v případě, že chcete dům, byt nebo pozemek prodat. Odhad je velmi důležitý, abyste nepřepálili cenu nebo se naopak o dost peněz neokradli.

 

Realitní makléř, který určuje cenu nemovitosti by měl znát lokalitu a zdejší trh. Jedině tak bude schopen stanovit cenu co nejpřesněji. Rozhodně není vhodné pokusit se odhadnout cenu na vlastní pěst. Můžete tak přijít o statisíce nebo naopak nabízet svůj majetek roky bez odezvy. Ideální je tedy najít zkušeného makléře, osobně mu ukázat nemovitost a případně mu svěřit i její prodej. V takovém případě vás odhad dost možná nebude nic stát.

 

Jestliže budete za odhad platit, pak se ceny liší v závislosti na typu objektu se pohybují, ale ceny se pohybují nejčastěji od 4 do 5 tisíc.

Proč se ceny odhadů liší?

Odhad cen od soudního znalce, banky nebo realitního makléře se může značně lišit. Důvodem jsou různé metody výpočtu. Jak jsme již zmínili, soudní znalec vychází z oficiálních tabulek a ostatní faktory jsou pro něj méně podstatná. Bankovní odhad pak cenu záměrně snižuje, stanovuje se totiž takzvaná zadlužitelná cena. Banka se tak jistí pro případ, že klient nebude schopen úvěr splácet. Realitky pak zajišťuje nejčastěji tržní cenu, za kterou se dům, byt či pozemek v místě prodává.