Kam se skládá kupní cena za nemovitost? Ošetřete si své peníze při nákupu nemovitosti. Jednoduchý způsob nabízí úschova.

Kdy se doporučuje sjednat úschovu peněz

Konečně jste si vybrali na trhu realit ideální bydlení pro vás i vaši rodinu a podepsali jste kupní smlouvu. Teď nezbývá nic jiného, než počkat, až veškeré formality vyřídí také katastr. Pokud zaplatíte za svůj byt či dům ještě dříve, než je převedeno v katastru, pak se doporučuje sjednat takzvanou úschovu. To pro případ, že by si prodávající své počínání rozmyslel nebo nastane problém se zápisem do katastru nemovitostí a vy rázem nebudete mít ani peníze, ani nemovitost.

Úschova u banky

Nejvíce bezpečnou úschovou se považuje ta u banky. Samozřejmě se za tuto službu platí a u banky je to o něco více, než kdekoliv jinde. Podle veřejně dostupných ceníků začíná odměna za úschovu na 5000,- Kč a roste s uloženou částkou.
U banky můžete narazit na menší flexibilitu. To znamená, že banky mají své postupy a ty lze měnit většinou za příplatek a není to v bance snadná a rychlá záležitost. Banka také pracuje pouze v pracovní dobu, takže jste zde limitováni i časově.

Úschova u notáře či advokáta

Notář i advokát mají jednu shodnou výhodu. Umí zajistit úschovu, sepisují kupní či další nutné dokumenty a lze u nich využít i služby úschovy dokumentů. Notáři účtují cenu za úschovu dle vyhlášky ministerstva spravedlnosti č. 196/2001 Sb., což v porovnání s výší smluvní odměny advokátní kanceláře za advokátní úschovu kupní ceny a listin většinou vychází dráž. Pokud jsou navíc přijata dodatečná bezpečnostní opatření, pak jde o velmi bezpečný a současně přiměřeně levný způsob úschovy peněz.

Pozor na úschovu peněz v realitní kanceláři

Úschova peněz v realitní kanceláři je dost sporná. Může dojít k neoprávněnému použití složených prostředků ze strany uschovatele – RK. Dále hrozí, že pokud někdo podá na realitní kancelář exekuci kvůli byť jen minimálnímu dluhu, peníze zůstanou zablokované, dokud se situace nevyřeší. Dalším problémem je, že peníze jsou často složeny na běžném účtu realitní kanceláře a mohou být zneužity pro jiné účely, např. jako velmi levný provozní úvěr podnikatele. Vymahatelnost takto uložených peněz bývá mizivá.