Ceny nemovitostí se za poslední dobu vyšplhali do závratných sum. S růstem cen paradoxně stoupla poptávka. Důvodem byla hrozba v podobě horších podmínek pro hypotéky. Mnozí si tak dohodli hypotéku ještě za starých podmínek a s nákupem nemovitosti si pospíšili. Velmi často se tak stávalo, že o stoletý dům s nutnou rekonstrukcí byl enormní zájem. Cena se mnohdy vyšplhala i na dvojnásobek. Kdo nabídl více, vyhrál. A výhodu měli pochopitelně i ti, kdo měli peníze na ruku.

Jak však tento vývoj bude pokračovat v dalším roce? Budou ceny nemovitostí dále závratně stoupat? A bude o nemovitosti stále takový zájem jako doposud?

Petr Šoustal

Vývoj cen se zřejmě zastaví

Prozatím to možná vypadá, že ceny nemovitostí stále stoupají a jen tak se nezastaví. Průměrná kupní cena se v loňském roce zvyšovala navzdory nepříjemným podmínkám, které ČNB stanovila pro zájemce o hypotéku. Odborníci se však shodují na tom, že růst cen zpomalí. Pokles očekávají developeři a ostatní zainteresování pravděpodobně v druhé polovině roku.

Stát se však může cokoliv. V současné době je spíše jasné, že mnoho z lidí toužícím po vlastním bydlení na něj alespoň v první polovině roku 2022 nedosáhnou a budou muset bydlení řešit nájmem. Bohužel je pravděpodobné, že i ceny nájmů se zvýší s ohledem na vývoj cen energií. Během roku by se však situace měla vyvinout k lepšímu. Alespoň co se cen nemovitostí na prodej týká. Přísné podmínky, které stanovila ČNB se však pravděpodobně v žádosti o hypotéky ještě nějakou dobu promítat budou.

Pravda je že vzhledem k ekonomické krizi se i v minulém roce očekávalo, že ceny začnou klesat, stejně jako při krizi v roce 2008 a bylo to právě naopak. Někteří odborníci z oboru jsou však přesvědčení, že tato doba stále ještě může přijít.

Nemovitostí je nedostatek

Stejně jako v minulém roce i v tom letošním bude pravděpodobně nedostatek nemovitostí. Bohužel chybí i pracovní síly k jejich výstavbě. Z toho důvodu to možná někteří zájemci o vlastní bydlení na nějaký čas vzdají. To potvrzují odborníci, kteří si myslí, že dojde k poklesu zájmu kupujících. Právě to by mohlo zapříčinit zpomalení růstu cen.

Materiál zlevní, ale…

Nejen ceny nemovistostí, ale také ceny stavebního materiálu se v minulém roce vyšplhaly do závratných výšin. Mnozí tak museli přefinancovávat výstavbu a některé rodiny museli stavbu svého domu zcela zastavit, protože jim docházely finance. V tomto roce se očekává, že ceny materiálu opět poklesnou. To samé se však nedá říct o ceně energií. Z toho důvodu bude i tak těžké odhadovat výši stavebních nákladů.

Legislativa limituje vývoj

Nový stavební zákon měl usnadnit developerům cestu k výstavbě většího počtu bytů, o který je zájem. Současná vládní koalice však s novým zákonem úplně nesouhlasí a chce vrátit některé aspekty zpět do původních kolejí. To se týká hlavně státní stavební správy a samospráv.