Potřebujete zjistit, kdo vlastní určitý pozemek, dům nebo byt? Je to snadné. Stačí využít katastr nemovitostí. Jde o veřejný rejstřík, který vede Český úřad zeměměřický a katastrální. Tento rejstřík obsahuje informace o veškerých nemovitostech na území České republiky. To znamená, že v něm najdete informace o budovách, pozemcích, bytech, ale také nebytových prostorech. Právě rejstřík je hlavním zdrojem informací, které se týkají nemovitostí. Nejde jen o vlastnictví, ale také například o zástavní práva, předkupní práva nebo jiné právní skutečnosti, které se váží k jednotlivým nemovitostem.

Petr Šoustal

Výhodou je, že pokud potřebujete jakoukoliv informaci o nemovitostech zjistit, nemusíte se nutně vydávat osobně na katastrální úřad. Díky digitálním technologiím můžete veškeré informace zjistit z pohodlí svého domova. ČÚZK totiž nabízí skvěle fungující nástroje, díky nimž získáte informace na dálku. Jak využít online služby pro zjištění majitele? Je to jednoduché. My vás však celým procesem provedeme krok za krokem.

 

Jaké jsou výhody nahlížení do katastru nemovitostí

  • Veškeré základní informace o nemovitostech si můžete prohlížet zcela anonymně.
  • Základní informace včetně vlastníků jsou k dispozici zdarma.
  • Informace jsou na webových stránkách k dispozici nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pokud nemá systém odstávku v případě údržby.
  • Veškeré základní informace získáte opravdu do pár minut.
  • Informace z katastru mohou získat nejen realitní makléři, právníci, notáři, exekutoři, státní správa, ale také kdokoliv jiný.

 

Navštivte web ČÚZK

Začít byste měli návštěvou oficiálních webových stránek Českého úřadu zeměměřického a katastrálního – cuzk.cz. Právě na těchto stránkách najdete spoustu užitečných informací a nástrojů. Ty vám pomohou v orientaci. Můžete získat informace o parcelách, stavbách nebo bytových jednotkách. Dozvíte se veškeré informace důležité ke komplexnímu pochopení vlastnických vztahů k nemovitosti.

 

Nahlížení do katastru nemovitostí

Pokud si chcete prohlížet katastrální mapy a zjistit si informace o určité nemovitosti, pak je nutné na hlavní stránce vyhledat sekci Nahlížení do katastru nemovitostí. Základní nahlížení je zcela zdarma a není pro něj nutná ani žádná registrace do systému.

 

Najděte konkrétní nemovitost

Nemovitost lze na webu hledat buď podle adresy nebo například čísla parcely. Případně také podle katastrálního území. Pokud zadáte relevantní informace, bude systém zobrazovat příslušné údaje včetně vizuálního zobrazení. Aby se vám data plně zpřístupnila, je nutné zadat CAPTCHA. Další možností je přihlásit se pomocí Identity občana nebo zákaznického účtu. Jestliže hledáte konkrétní bytovou jednotku, musíte začít tím, že vyhledáte adresu nemovitosti. Poté se vám ukáží také vlastníci všech jednotek v daném domě. U nich bude také zaznamenané, kdo vlastní kterou bytovou jednotku. Dozvíte se také případná právní omezení k dané jednotce.

 

Co když potřebujete výpis z katastru

Pokud potřebujete výpis z katastru nemovitosti, můžete ho získat také online. Po identifikaci k němu lze přistoupit. Ve výpisu z katastru pak naleznete veškeré detailní informace včetně rodného čísla vlastníků a pokud má nemovitost právní omezení, pak zjistíte veškeré podrobnosti. Nicméně tato služba již není k dispozici zdarma. Za výpis budete muset zaplatit. Vydání první strany výpisu je zpoplatněno částkou, jejíž maximální výše je zákonem omezená na 100 Kč a každá další strana výpisu je pak zpoplatněna částkou, jejíž maximální výše je zákonem omezena na 50 Kč.

 

Pokud budete žádat podle listu vlastnictví, pak musíte znát katastrální území a číslo listu vlastnictví. Pokud žádáte o výpis podle seznamu nemovitostí, pak musíte znát katastrální území a parcelní číslo, případně číslo popisné. O výpis lze požádat také podle seznamu jednotek. V takovém případě musíte pochopitelně znát i přesné číslo bytu.

 

Požádat můžete o úplný nebo částečný výpis z Katastru nemovitostí. Požádat lze také o výpis snímku z katastrální mapy. V takovém případě je nutné znát údaje o parcele jako je kmenové číslo a poddělení čísla nebo typ a číslo stavby.