Ať už jste vlastníkem nemovitosti nebo bydlíte v nájmu, je třeba domácnost pojistit. Nebudete se tak muset obávat nenadálých událostí. A nejde zdaleka jen o možné živelné katastrofy, pojištění se podle výběru vztahuje na mnohem více věcí. Například na krádeže. A jako bonus k pojistce získáte pro všechny členy domácnosti i pojištění odpovědnosti.

Pojistka domácnosti neznamená pojištění nemovitosti

Pokud potřebujete pojistit celou nemovitost a její stavební součásti, musíte si založit pojištění nemovitosti. Pojištění domácnosti chrání hmotný majetek a také vybavení domácnosti. Pokud dojde k loupeži nebo živelné katastrofě, pojišťovna vám pak uhradí škodu.

Petr Šoustal

Jak vybrat správnou pojistku?

Důležité je vždy sledovat výši pojistných limitů na jednotlivé události. Právě tyto částky říkají, jakou maximální škodu vám pojišťovna uhradí. Zamyslete se nad tím, jaká rizika domácnosti hrozí. Kromě živelných katastrof a krádeží to mohou být nejrůznější poruchy. Například na elektrickém vedení. V důsledku toho mohou zhořet spotřebiče. Může dojít k havárii vody.

 

Některé pojistky nabízí také pojištění věcí na zahradě, dokonce obsahují i pojištění věcí ve vozidle, a to i mimo pozemek. Stejně tak se mohou vztahovat například na služby zámečníka v případě, že si zabouchnete klíče. Nabídky pojišťoven jsou opravdu rozmanité. Vždy tedy dbejte na to, aby pojistka obsahovala vše, co skutečně hrozí a čeho se obáváte.

 

V pojistce domácnosti lze pojistit například také finanční hotovost. A obvykle bývá součástí pojištění domácnosti také pojištění odpovědnosti za škodu. Tu může způsobit například vaše dítko nebo klidně domácí mazlíček. Ať už poškodí vybavení cizího bytu nebo například poškrábe cizí vůz, správná pojistka vám zaručí klidné spaní a úhradu škody.

Je třeba pojistku aktualizovat

Nezapomeňte na to, že stejně jako například povinné ručení nebo životní pojištění, je třeba i pojištění domácnosti jednou za čas aktualizovat. U této pojistky je to ideální udělat alespoň jednou za dva roky. Hodnota domácnosti se v průběhu doby může změnit a je tedy třeba informovat o tom pojišťovnu.

Cena pojistky se vždy odvíjí od výše pojistného plnění, obsahu pojistky a samozřejmě také podle lokality, ve které žijete. Ovlivnit lze samozřejmě jen obsah pojistky. Pojistné za rok však není nikterak vysoké a tak klidně sáhněte po pojistce, která nabízí nejvyšší limity i rozsah pojištění.

 

Nezapomínejte pojistit i rekreační objekty

Pokud vlastníte chatu, chalupu nebo třeba mobilheim, který využíváte k rekreaci, popřemýšlejte o jeho pojištění. Pojistit lze samozřejmě i vybavení zahrady nebo další stavby na pozemku včetně vybavení.

 

Možná se vám zdá zbytečné pojistit objekt, ve kterém trávíte jen pár týdnu v roce. Naopak je to velmi důležité. Havárie vody nebo elektřiny se může stát i bez vaší přítomnosti. A samozřejmě může dojít ke krádeži. Je dokonce pravděpodobnější než u vás doma, jelikož zloději si mohou opuštěný objekt snadno vytipovat. Krádeže v chalupách a chatách jsou časté zejména v zimních měsících. Díky pojistce si budete případně moci pořídit nové vybavení z vyplacených peněz.