Vlastnit nemovitost s několika dalšími vlastníky může být velmi složité. Zvlášť, pokud vy byste chtěli nemovitost prodat a  ostatní mají o  užívání jiné představy. V nejhorším případě další spoluvlastníci vůbec nekomunikují. Jak se v takové situaci chovat?

Nejprve si pojďme vysvětlit, co to vlastně spoluvlastnický podíl je. Často se týká dědického řízení, kdy nemovitost zdědí hned několik sourozenců. Pokud jsou tři, každému připadne ideální podíl na vlastnictví nemovitosti, v tomto případě tedy ⅓ domu. V případě manželství je většinou nemovitost zapsaná jako společné jmění manželů a každému z nich pak připadne polovina nemovitosti.

Odhad ceny nemovitosti

Vyplňte prosím několik základních údajů o nemovitosti a rád vám zpracuji její cenový odhad.

Reality Šoustal

Práva k nemovitosti mají všichni stejná

V případě manželství pravděpodobně dům využívají oba dva, v případě dědictví, kdy dědí sourozenci, to tak však není. Jaké mají tedy jednotliví spoluvlastníci práva? Zákon říká, že každý spoluvlastník má právo k celé věci, toto právo je však omezeno stejným právem každého spoluvlastníka. Tudíž každý spoluvlastník může užívat kteroukoli část domu nebo nemovitosti.

Nemělo by tedy dojít k tomu, že se jeden ze spoluvlastníků rozhodne používat například garáž, protože ji pro své auto využíval léta a nikoho dalšího do ní nepustí. K takové dohodě však může dojít písemně, oficiální cestou. Je však nutné, aby se na formě užívání všichni spoluvlastníci shodli. To se však bohužel často nestane.

Nemohou se dohodnout, co s domem

Často dojde k tomu, že některý ze spoluvlastníků chce rekonstruovat a další s tím nesouhlasí. Nebo chce dům pronajímat, zatímco ostatní by ho raději prodali. Je také možné, že jeden z vlastníků bude chtít dům obývat sám. Je jasné, že čím více vlastníků, tím horší dohoda. A to nejen o samotném užívání, ale také při případném prodeji.

Často do jednání vstupují také emoce, nedořešené vztahy v rodině a další nepříjemnosti. Pak je pochopitelně jednání ohledně správy nemovitosti ještě složitější. Příbuzní totiž spolu nejsou často schopni promluvit ani větu nebo spolu stát v jedné místnosti. I tak se dá stále něco dělat.

Možnosti, které obecně máte

V případě, že je pro vás z jakéhokoli důvodu neúnosné být spoluvlastníkem, pokuste se dohodnout na prodeji nemovitosti s ostatními vlastníky. Když nebudou souhlasit, je nejjednodušší možností zkusit nabídnout odkup vašeho podílů. Pochopitelně dohodnout se na prodeji, je to nejjednodušší. Odkup je složitější v případě, že je vlastníků opravdu mnoho. Navíc ostatní vlastníci nemusí disponovat penězi.

Pokud máte o nemovitost zájem a máte také finance, můžete nabídnout, že dům odkoupíte vy a ostatní vyplatíte. Pochopitelně musí s prodejem svého podílu souhlasit všichni spoluvlastníci, abyste mohli vlastnit celou nemovitost. Případně můžete odkoupit alespoň částka budete vlastníkem většiny domu. Tím se však moc nevyřeší.

Uvažujete o prodeji nemovitosti?

Rád vám nabídnu své profesionální a zodpovědné realitní služby.

Prodejte podíl cizím lidem

Váš podíl můžete nabídnout také třetí osobě. Bohužel se to však většinou reálně nevyplatí. Pokud je tržní cena vaší nemovitosti 3 miliony a vy vlastníte třetinu, nepočítejte s tím, že prodejem podílu získáte 1 milion korun. Pravděpodobně to bude méně. Obecně nelze říci, kolik peněz dostanete. Záleží na tom, jaké záměry mají zbývající vlastníci a také na tom, o jakou jde nemovitost.

Myslete také na předkupní právo. Pokud jste dům získali jako dědictví, ostatní dědici mají půl roku od nabytí nemovitosti předkupní právo. S hledáním kupce je tedy lepší počkat po této době. Do půl roku je nutné jako první za danou cenu nabídnout podíl spoluvlastníkům. Ačkoli vás možná původně odmítli, s hledáním kupce třeba svůj názor přehodnotili.

Obrátit se můžete na soud

Úplně poslední možnost, která existuje, je obrátit se na soud. Ten lze požádat o vypořádání spoluvlastnického podílu. Jde o to, že vás nikdo nemůže nutit setrvat ve spoluvlastnictví. Pak jsou tři možnosti. Pokud je to technicky možné, je ideální rozdělit společnou věc mezi jednotlivé vlastníky. Pak může soud rozhodnout o přikázání podílu jednomu nebo více spoluvlastníkům za úhradu.

Spoluvlastník pochopitelně musí mít zájem o nemovitost a také finance na odkoupení. Jestliže tyto možnosti nepřipadají v úvahu, přijde na řadu dražba nemovitosti. Soud pochopitelně není výhodný ani pro jednu stranu. Je jasné, že dražba bude za menší peníze než prodej. Navíc budete platit soudní výlohy a také služby právníků.