Poslední dubnový den rozhodla bankovní rada České národní banky o dalším zvýšení základních úrokových sazeb. Jde o poměrně výrazné navýšení, které je navíc už sedmé v řadě. Nyní je tedy základní úroková sazbe rovných 5 %. Změna je platná od 1. 4. 2022. Na této úrovni byla sazba naposledy v roce 2001.
To, že Česká národní banka zvýšila sazbu není žádným překvapením. Zvýšení bylo totiž dlouho diskutované a většina analytiků ho předpokládala. To, že bylo zvýšení sazby předpokládané a očekávané je ve své podstatě výhoda. Tím pádem totiž nemusí být impulsem pro navýšení mezibankovních sazeb. Neznamená to však, že ho některé banky nepoužijí jako argument pro zdražení.
O dalším vývoji sazeb rozhodne inflace. Vzhledem k tomu, že rostou ceny za komodity i energie je pravděpodobné, že sazby hypoték za krátký čas vystoupají nad 5 procentní hranici a hovoří se i o tom, že se mohou přiblížit dokonce k 6 %. Pořízení hypotéky tak bude opět méně výhodné. Dobrou zprávou však je, že základní úrokové sazby nejspíše neovlivní ceny nemovitostí.
Dobrou zprávou je, že se nepředpokládá, že by zvýšení základní úrokové sazby mělo vliv na ceny nemovitostí. Stále platí, že nemovitostí je na trhu nedostatek a zájemců o koupi je i navzdory zvyšujícím se cenám mnoho. Je však možné, že další navýšení úroků hypoték jejich počet o něco sníží. Navýšení sazeb totiž odrazuje některé zájemce o koupi. Zejména ty, kteří chtějí pořídit nemovitost pro své děti nebo shánějí řešení na důchod. Někteří navíc podle nových pravidel na hypotéku nedosáhnou.
Hovoří se dokonce o tom, že ceny nemovitostí by mohly v polovině letošního roku začít stagnovat nebo dokonce klesat. Otázkou však je, jaký bude mít vliv současná politická situace ve světě a co neočekávaného se ještě stane. Prognózy jsou jedna věc a realita bohužel věc druhá.
Lidé musí mít nově naspořenou alespoň pětinu ceny nemovitosti. Doposud stačilo jen 10 %. To však není jediné zpřísnění, které vešlo v platnost. Aby člověk mohl hypotéku získat, nesmí jeho celkový dluh přesáhnout 8,5 násobek čistého ročního příjmu. U lidí do 36 let mohou být banky benevoletnější. Limit ukazatele DTI je u nich 9,5.
Podmínky se týkají také samotných měsíčních splátek. Ty nesmí být vyšší než 45 % čistého příjmu žadatele. V případě mladých lidí to může být až 50 % měsíčních příjmů. Tyto nové podmínky snižují šance na získání hypoték pro mnoho lidí. Desítky procent žadatelů nyní na hypoteční úvěry zkrátka nedosáhnou.