Zdražování energií je často skloňovaným tématem. Růst ceny je nevyhnutelný. Ceny primárních surovin na burze rostou o mnoho procent a domácnosti i podniky tak budou muset za energie platit více než doposud.

Proč energie prudce zdražují

Máme za sebou coronavirovou pandemii a omezení výroby se vrací do normálu. Podniky se v současné době snaží dohnat ztrátu. To způsobuje také růst poptávky a větší objem odebírané energie. Zároveň také stoupají ceny emisních povolenek, protože cílem ekonomiky je přechod na obnovitelné zdroje. Navíc v současné době zdražuje také plyn, důvodem je omezení dodávky zemního plynu z Ruska. A v současné době nikdo neví, zda nedojde k jeho úplnému zastavení.

Petr Šoustal

Energetická náročnost vaší nemovitosti

Vzhledem k růstu cen energií lidé řeší energetickou náročnost svých domů a bytů. V současné době se lidé při rozhodování o koupi rozhodují částečně právě podle energetické náročnosti domu. Ačkoli je velká poptávka po nemovitostech, která převyšuje nabídku, kupující koukají také na tento ukazatel. Pokud vy sami v současné době žijete v energeticky náročném době, je pravděpodobné, že v budoucnu budete zatížení náklady na provoz.

 

V takovém případě můžete zvážit prodej této nemovitosti a nákup jiné. Pochopitelně je pak vhodné koupit novější nemovitost, která bude energeticky méně náročná. Stejně tak je vhodné se zamyslet, zda je nutné žít po odchodu dětí ve velkém domě či bytě nebo ho raději vyměnit za menší, kde budou náklady na energie pochopitelně o dost menší.

Pokud kupujete nový dům či byt

Jestliže v současné době sháníte novou nemovitost, je vhodné koukat na její energetickou náročnost. V případě plánované rekonstrukce se pak zaměřit na to, abyste energetickou náročnost domu či bytu snížili na minimum. Vhodné je vybudovat na domě solární elektrárnu a rozmyslet, zda by nebylo výhodné pořídit si tepelné čerpadlo. To totiž může náklady na energii snížit až o třicet procent. Mezi nejoblíbenější tepelné čerpadlo patří čerpadlo, které funguje tak, že bere teplo ze vzduchu a používá ho k ohřevu vody.

 

Důležitý je také výběr dodavatele energií. Díky vhodnému výběru můžete za elektřinu a plyn výrazně ušetřit. Ceny se totiž u jednotlivých dodavatelů liší. Zvažte také různé druhy smluv, kdy je například možné na nějaký čas zafixovat platby.

Zvažujete prodej? Pomůžeme vám

Pokud z hlediska energetické náročnosti zvažujete prodej své nemovitosti a nákup nové, obraťte se na nás. Pomůžeme vám jak s prodejem, tak s vyhledáním ideální nemovitosti pro vaše nové bydlení.