S přicházející zimou stále padají ceny nemovitostí na trhu. Růst cen je u konce a majitelé, kteří se snaží prodat své nemovitosti musí začít dělat cenové ústupky. Se zdražením na počátku roku a zvýšením hypotečních sazeb přišla spousta zájemců o možnost koupit nemovitost. Postupně tak během roku opadl i zájem o nemovitosti. Tím pochopitelně ubyla kupní síla. Právě díky tomu nyní ceny nemovitostí padají.

 

Bohužel spousta prodávajících si tuto situaci zatím nechce připustit a snaží se svou nemovitost prodat za velkou cenu. Z toho důvodu zůstávají nadsazené inzeráty v nabídce třeba i více než čtvrt roku. Takové nabídky na trhu nemovitostí stále převažují a další prodávající se tak mylně přesvědčují o tom, že není třeba zlevňovat. Bohužel tak dochází k falešné poptávkové hladině.

Petr Šoustal

Vyhráno má v současné době ten, kdo dokáže cenu své nemovitosti snížit. Po nemovitostech několik desítek procent levnějších je poptávka velká. Levnější domy a byty se tak v nabídce dlouhou dobu neohřejí. Pokud tedy dobře naceníte svou nemovitost k prodeji, reálně ji prodáte během opravdu krátkého časového horizontu.

 

Ceny padají v každém kraji jinak

 

Zatímco nejvyšší pokles cen je znatelný například na jihu Čech nebo v Moravskoslezském kraji, nemovitosti v Praze nebo Brně svou cenu drží stále poměrně vysoko. I v těchto velkoměstech je však klesající tendence cen viditelná. Jen není tak markantní jako v jiných částech země.

 

Ceny se od počátku roku viditelně snížili a zimní měsíce jsou příslibem, že tento trened bude pokračovat. Dobrá zpráva pro kupující, horší pro prodejce. Pokles cen v zimě se bude týkat zejména domů, které jsou energeticky náročné a navíc je nutné je rekonstruovat. Do této kategorie spadají i rekreační objekty. Těch se nyní majitelé zbavují z důvodu vysokých nákladů nejen na energie, ale také celkovou údržbu.

 

Předpokládá se, že zlevňování se nebude týkat všech druhů nemovitostí. Pokud vlastníte byt v centru města nebo v novém či zrekonstruovaném domě, můžete být v klidu. Tento typ nemovitostí si pravděpodobně bude svoji cenu i nadále držet. Dokonce je možné, že ceny těchto nemovitostí budou i nadále růst. Je to z důvodu menší energetické náročnosti provozu takového bytu.

 

Ceny nájmů zatím spíše rostou

 

Zatímco ceny nemovitostí na prodej klesají, nájmy se stále zvedají. Je to tím, že je stále velký počet rodin, které si nemohou dovolit vlastní bydlení a tak je poptávka po nájmech stále velmi vysoká. Navíc se k zájemcům o nájemní bydlení přidali také ti, kteří chtějí na provozu ušetřit a stěhují se do menších, úspornějších bytů. Nejvíce ceny nájmů pochopitelně rostou v Praze. Zvyšování cen se však nevyhnulo ani Brnu, Středočeskému kraji a dalším oblastem.

 

To, že je velký zájem o nájemní bydlení je však příležitostí pro majitele nemovitostí. Vlastníte několika generační dům? Pak můžete nabídnout jeho část k pronájmu. Stejně tak je mezi nájemci zájem o celoroční rekreační objekty. Velký zájem o nájmy je příležitostí, jak umořit vysoké náklady na elektřinu a plyn.